Her geçen gün 3 boyutlu yazıcıların kullanım alanı genişliyor. Aleph Farms tarafından laboratuvarda yazdırılmış dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcıdan çıkan pirzola bifteğinin de deneme tadımı yapıldı.

Şirket daha önce 2018’de, 3D biyo-yazıcı kullanarak çeşitli et denemeleri yapmıştı. Yapılan çalışmalar, et endüstrisinin çevre üzerindeki etkilerine ilişkin farkındalığın arttığı ve et alternatiflerine yönelik talebin arttığı bir dönemde geldiği için ara verildi.

Şirket dünyanın ilk 3 boyutlu bifteğinin tadı için oldukça iddialı

İsrailli şirket Aleph Farms, hayvan kesmeden gerçek bir bifteğin niteliklerine, dokusuna ve tadına sahip olması amaçlanarak laboratuvar ortamında yetiştirilen bir biftek üretmek için İsrail Teknoloji Enstitüsü’ndeki Biyomedikal Mühendisliği Fakültesi ile birlikte çalıştı.

Aleph Farms, yeni 3D biyo-baskı teknolojisi ve canlı hayvan dokusu kültürü kullanarak bifteğin hacmini arttırdı. Et üretme sürecinde ise, gerçek bir bifteğin dokusunu ve niteliklerini yakalayabilmek için özelleştirilmiş canlı hücreleri kullandı.

Aleph Farms‘a göre üretilen bu et; pişirme öncesinde ve sırasında besin maddelerinin daha kalın dokulardan geçişine izin vererek; geleneksel bir et kesimine benzer bir yapıya sahip biftek elde edilmesini sağlıyor.

Şirket, “Kesilen hayvanlara benzer kas ve yağ içeriyor ve kasaptan satın alacağınız lezzetli; yumuşak, sulu bir antrikot bifteği ile aynı özelliklere sahiptir” açıklamalarında bulunuyor.

Aleph Farms, artık her tür bifteği yetiştirebildiğini ve laboratuvarda yetiştirilen et ürünleri portföyünü; genişletmeyi planladığını söyledi. Laboratuvarda yetiştirilen et, yasal onay aldıktan sonra et alternatifleri için bir başlangıç olabilir.

 

Kategoriler