Hazır 3D model kütüphaneleri

Thingiverse

En büyük model kütüphanesi olan Thingiverse üzerinde 2 milyonu aşkın model bulunmaktadır. Farklı kategori ve türdeki modelleri ücretsiz indirebilirsiniz. Hatta üyelik oluşturmanıza bile gerek kalmadan modellere erişebilirsiniz. Kendi projenizin veya hayal gücünüzün ürünlerini bu kütüphaneye ekleyebilirsiniz. Fakat kendi koleksiyonunuzu oluşturmak için üyelik oluşturmanız gerekiyor. Zira sitede anonim yüklemelere yer verilmiyor.

My Mini Factory

Başta oyun ve dizi-film karakterlerinin modelleri olmak üzere birçok ücretli ve ücretsiz 3D model içeriyor. Beğendiğiniz oyun veya dizi-film karakterinin modelini edinip üç boyutlu yazıcıda baskısını yaparak aksesuar koleksiyonu oluşturabilirsiniz.

Cults

Tasarımlara erişebilmeniz için siteye üye olmak gerekiyor. Model kütüphanesi hızla gelişen sitede üç boyutlu modellerinizi satışa çıkarabilirsiniz. Tabii kar amacı gütmez iseniz ücretsiz olarak da diğer kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz. Modellerin kalitesi, detayları ve karmaşıklığına bağlı olarak ücretlendirmeler yükselmektedir.

CG Trader

CG Trader, diğer model kütüphanelerine kıyasla daha profesyonel tasarımları içeriyor. Üç boyutlu tasarımlarınızı bu sitede paylaşıp hatta satışa çıkarabilirsiniz. Diğer kullanıcıların paylaştığı ücretli veya ücretsiz modellere erişebilmeniz için siteye üye olmanız gerekmektedir. Genellikle profesyonel modeller olmasına rağmen 240 bini aşkın ücretsiz model içermektedir.

Pinshape

Sitede, kendin yap proje tasarımlardan daha çok dekoratif veya gündelik kullanıma hitap eden tasarımlar mevcut. Örneğin minik saksı modelleri gibi. Sitedeki tasarımlara erişebilmeniz için üye olmanız gerekiyor. Ücretli ve ücretsiz birçok modelin bulunduğu siteye sizde tasarımlarınızı yükleyip, satışa çıkarabilirsiniz.

Grabcad

Site “Profesyonel tasarımcılar, mühendisler, üreticiler ve öğrencilerden oluşan en büyük çevrimiçi topluluk” sloganıyla daha çok mekanik parça tasarımlarını içeriyor. Sitede 4 milyonu aşkın tasarım dosyası mevcut. Bütün tasarım dosyaları tamamen ücretsiz. Ancak modellere erişmeniz için siteye üyelik oluşturmanız gerekmektedir.

You Magine

Erik de Brujin tarafından işletilen sitede 15 binden fazla baskıya hazır model bulunmaktadır. Erik de Brujin 3D yazıcı pazarında önemli bir paya sahip olan Ultimaker markasının kurucu ortağıdır. Tamamı ücretsiz olan modellere siteye üye olmadan bile erişebilirsiniz.

3D Export

Bu model kütüphanesini listedeki diğer sitelerden farklı kılan özellik Türkçe dil desteği sunun tek kütüphane olmasıdır. Baskıya hazır ücretli veya ücretsiz birçok model içeren sitede kendi tasarımlarınızı satışa çıkarabilirsiniz. Sitedeki tasarımlara erişebilmeniz için üye olmanız gerekmektedir.

Kategoriler